Otwarcie wystawy

filia w Raszowej

06.03.2024 - Otwarcie pierwszej części wystawy pod tytułem ,,Nie ma rzeczy tak zmiennej jak miasto. Opole w przedwojennych pocztówkach ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.”

Celem wystawy jest przybliżenie i prezentacja  pocztówek oraz fotografii autorstwa Maxa Glauera, legendy przedwojennej opolskiej fotografiki.

Wystawa przedstawia zdjęcia między innymi Zamku Piastowskiego, który stał w miejscu, gdzie obecnie jest Urząd Wojewódzki. Artysta uwiecznił również Most Stulecia, dzisiejszy Most Piastowski, zbudowany w latach 1959-1963.

Są też ujęcia opolskiego rynku z nieistniejącymi już kamieniczkami. Nie brakuje też fotografii kolegiaty Świętego Krzyża, która dziś jest katedrą oraz kościoła Franciszkanów, który w latach 1820-1945 był kościołem ewangelickim.

Dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu możemy przenieść się w czasie.

Ujęcia miasta pokazują jak Opole zmieniło się na przestrzeni ponad stu lat.

Zapraszamy do oglądania wystawy do 30 marca 2024 r.

Barbara Mientus