Lekcja biblioteczna

filia w Raszowej

07.06.2022- Lekcja biblioteczna "Spotkanie ze świadkami historii"

Na dzisiejsze spotkanie ze świadkami historii panem Richardem Urbanem i panią Gizelą Fikus przybyła młodzież z klasy czwartej, piątej i szóstej Szkoły Stowarzyszeniowej Pro  Liberis Silesiae  z oddziałem w Malinie wraz ze swoimi opiekunami.

Zaproszeni goście wspominali dawne czasy powojenne, które były ich latami szkolnymi. Porównano warunki nauki w szkole niemieckiej i polskiej. Wtedy klasy były przepełnione, młodzież słabo znała język polski i niechętnie chodzili do szkoły. Za czytanie książek niemieckich ponoszono karę. Ze szkół i innych miejsc publicznych wycofywano krzyże. Osoby wierzące miały kłopoty i trudności, a szczególnie te, które odmówiły przystąpienia do partii  PZPR. Była to lekcja żywej historii obrazująca dawne czasy.

Barbara Mientus