Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

5-lecie Muzeum Wiejskiego w Raszowej

Email Drukuj PDF

Muzeum Wiejskie w Raszowej

30.10.2013 - 5 - lecie Muzeum Wiejskiego w Raszowej

 

Jubileusz 5-lecia

Muzeum Wiejskiego w Raszowej

W dniu 30 października 2013 roku świętowaliśmy wspólnie z zaproszonymi  gośćmi,

mieszkańcami wsi  oraz okolic   5-lecie założenia Muzeum Wiejskiego w Raszowej. Wśród nich  byli  między innymi:

Wójt Gminy Tarnów Opolski  ;  Krzysztof Mutz

Zastępca Wójta ; Magdalena  Chudowska

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Zdrowia, Spraw Socjalnych , Rodziny i jej Problemów ;  Zygmunt Pietruszka

oraz  Radni

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Opolskim odczytała list gratulacyjny z najlepszymi życzeniami na następne pięciolecia. Gości zachwycił występ Pań z Dyskusyjnego Klubu Książki, które przedstawiły scenkę według własnego autorstwa pt: „Jak pierwej bywało..”

Do powstania muzeum w budynku starej szkoły w dużym stopniu przyczynili się: prezes firmy „Polbau” Andrzej Duda, który    wykonał   remont-robociznę  i  Urząd Gminy ponoszący koszty materiałowe. Dzięki tej pomocy  mogliśmy otworzyć  lokum pod dachem starej szkoły przeznaczony na zgromadzenie pamiątek i eksponatów mieszkańców wsi Raszowej i okolic. Każdy z tych eksponatów  posiada swoją duszę,  historię i swoje przeznaczenie pozostałe po naszych przodkach. W muzeum znajdują się stroje naszych babć, autentyczny śląski kredens z  sztućcami,  sprzęt kuchenny, kunsztownie zdobione łoże, instrumenty i sprzęt muzyczny ,eksponaty  sakralne. Są też stare zegary, lampy oświetleniowe na naftę, karbid . Mamy też sprzęt i maszyny rolnicze, zabytkową końcówkę sikawki pożarniczej.

Znajduje się też dużo  starych, nieużywanych  narzędzi i maszyn wymarłych już zawodów-ciesielskich, szewskich i wiele innych.

Muzeum jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych ,chcących powspominać dawne czasy ,na zwiedzanie od poniedziałku do czwartku w godz.11.00-17.00 i w piątek w godz.12.00-18.00.


 

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image226.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1271
Zakładki : 1
Odsłon : 1426718

Licznik odwiedzin

1120507
DzisiajDzisiaj367
WczorajWczoraj749
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu4176
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu8858
Łącznie wizytŁącznie wizyt1120507

Zapytaj Bibliotekarza