Lekcja biblioteczna

30.03.2023r. – Odwiedziny w tarnowskim przedszkolu.

Temat: „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”.

W dniu dzisiejszym bibliotekarka Justyna Niewiora, odwiedziła dwie najmłodsze grupy z Publicznego Przedszkola w Tarnowie Opolskim „Stoktorki” oraz „Żabki”, aby poczytać bajeczki i porozmawiać o zwierzętach na wsi.

Zaczęliśmy od przeczytania bajki pt. ”Między nami zwierzakami na podwórku” Jacka Daniluka, z której dowiedzieliśmy się, dlaczego świnki mają kręcone ogonki, jak Burek złapał złodzieja, o czym zapomniał wół, o czym myślał indyk oraz poznaliśmy historię o kotku i stonogach.

Korzystając z książki pt. „Gospodarstwo” zostały zaprezentowane dzieciom ilustracje zwierząt gospodarskich oraz wcześniej przygotowane produkty mleczne, wełniane, jajka itp.

Dowiedzieliśmy się na czym polega rola zwierząt na wsi, np. krowa daje mleko, z których potem powstają produkty mleczne, owca daję wełnę na sweterki, czapki szaliki, kura znosi zdrowe jajka, pies pilnuje podwórka, kot łapie myszy, koń w dawnych czasach zastępował traktor i samochód.

Po krótkiej pogawędce przyszedł czas na zabawę muzyczno ruchową, która polegała na tym, aby tańczyć do rytmu. Gdy muzyka ucichła, bibliotekarka pokazała obrazek zwierzęcia, aby dzieci naśladowały jego ruch i głos.

Na zakończenie czytaliśmy i przeglądaliśmy fragmenty książek Wiesława Drabika „Awantura na podwórku” oraz Wiejski cyrk”.

Dziękujemy za możliwość wspólnej zabawy i zapraszamy do biblioteki na kolejne spotkanie.