Lekcja biblioteczna

filia w Nakle

15.12.2022 – Lekcja biblioteczna

Temat: „Pierwsza pomoc  przedmedyczna i  przedweterynaryjna”.

W  czwartkowe przedpołudnie na spotkanie do biblioteki w Nakle przyszła klasa IV z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nakle wraz z opiekunem: mgr Małgorzatą Starzec.

Dzisiejszym gościem był pan Rafał Chudzik – Naczelnik OSP Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego w Nakle, oraz pan Dariusz Fąfara – Prezes Fundacji  Opolskie Psy Ratownicze „ Opolsar”.

Tematem dzisiejszego spotkania była pierwsza pomoc  przedmedyczna i  przedweterynaryjna.

Na początek przedstawiciele OSP Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego  opowiedzieli o swojej pracy, która jest ciężka i niebezpieczna, ale potrzebna i dająca dużo satysfakcji. Uczniowie dowiedzieli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz jak się zachować  zanim przyjedzie pogotowie. Goście zaprezentowali również na fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową. Początkowo uczniowie przyglądali się czynnościom wykonywanym przez ratowników, a następnie według  ich wskazówek naśladowali masaż serca.

W następnej części spotkania pan Dariusz Fąfara zademonstrował jak udzielić pierwszej pomocy przedweterynaryjnej psu.

Wszyscy słuchali z wielką uwagą i zainteresowaniem. Było to bardzo pouczające spotkanie.

Życie zaskakuje. Sytuacje wymagające udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi mogą przydarzyć  się zawsze, wszędzie i każdemu. Dlatego warto  znać zasady udzielania pomocy , nawet gdyby ta wiedza miała się przydać tylko raz….

Z całego serca dziękuję przedstawicielom OSP Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego za przybycie i poświęcenie swojego cennego czasu.

Dorota Krysińska

„ Ten , kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat. ”

Thomas Kenneally