Lekcja biblioteczna

oddział dla dzieci
19.03.2024 – lekcja biblioteczna „OBRZĘDY I TRADYCJE WIELKANOCNE”.
Święta Wielkanocne to niepowtarzalny czas. Wszyscy lubimy kolorowe pisanki, pyszne babki, mazurki oraz oblewany poniedziałek.
Aby przybliżyć uczniom tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych, w ramach współpracy Dyrektor Monika Silarska zaprosiła panią Agnieszkę – Pracownicę Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim, aby przeprowadziła lekcję biblioteczną dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tarnowie Opolskim z klas 7 i 8, którzy przyszli na to spotkanie do biblioteki wraz z nauczycielami: mgr Renatą Kwiatek, mgr Urszulą Hueniger, mgr Marią Knosala oraz mgr Bartłomiejem Kindrat.
Na wstępie pani Agnieszka nawiązała do wczesnego chrześcijaństwa i objaśniła skąd w zwyczajach ludowych biorą się gusła pogańskie.
Następnie na podstawie książek pt.: „Inspiracje na Wielkanoc”; „Czas niezwykły: obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku” i „Opolszczyzna mała ojczyzna. Folklor” oraz na podstawie własnej wiedzy na w/w temat objaśniła uczestnikom te znane i mniej znane tradycje i obrzędy wielkanocne na Śląsku Opolskim, a mianowicie: obrzędy niedzieli palmowej oraz tradycja robienia krzyżyków palmowych, znaczenie malowania jajek, palenie żuru, robienia gniazdek dla zajączka, symbolikę bazi wielkanocnych, zwyczaj święcenia pokarmów świątecznych w Kościele. Nie zabrakło również ciekawostek o Lanym Poniedziałku będący symbolem oczyszczenia i odrodzenia.

Pani Agnieszka, opowiedziała również o krzewie tarniny, który na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć na placu przed biblioteką.
Podczas spotkania uczniowie kolorowali wcześniej przygotowane przez panią Agnieszkę kolorowanki z motywem Wielkanocnym.
Dziękujemy bardzo Pani Agnieszce za przybliżenie uczniom wartości obyczajów Świąt Wielkanocnych.
Dziękujemy również Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ewie Loster za udostępnienie holu na dzisiejszą lekcję biblioteczną. Dzięki pisanym projektom obejmujących mecenatem twórczość ludową pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury chętnie promują zwyczaje ludowe oraz sztukę regionu.

1431938
Łącznie wizytŁącznie wizyt1431938