"Dzień z książką, książka którą warto przeczytać."

Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim.

„Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać.”

Moderator spotkania: Jacek Boczar – leśniczy.

Temat spotkania: „ Dla przyrody, dla ludzi, dla gospodarki-funkcje lasów i ich znaczenie."

Lasy stabilizują równowagę środowiska i różnorodność biologiczną nie tylko ekosystemu leśnego, ale także obszarów otaczających, chronią glebę przed erozją, regulują obieg wody, zwiększają retencję wodną, są środowiskiem życia zwierząt, pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i zatrzymują zanieczyszczenia.

Jakie są najważniejsze funkcje lasu?

Las bywa często nazywany „żywą fabryką tlenu”, jest też domem dla wielu gatunków zwierząt, oczyszcza powietrze, a nawet chroni przed powodziami – las to nasze dobro publiczne, które pełni wiele istotnych funkcji.

Jakie są funkcje przyrodnicze lasów?

Las ma m.in. korzystny wpływ na kształtowanie klimatu globalnego i lokalnego, regulacje obieg wody w przyrodzie, przeciwdziała powodziom, lawinom i osuwiskom, ochrania glebę przed erozją oraz krajobraz przed stepowieniem.

Dlaczego potrzebujemy lasów?

Lasy to niezwykle ważny element otaczającego nas świata, gdyż drzewa są naszym naturalnym sprzymierzeńcem. Ich udział w wymianie CO2 i regulacji efektu cieplarnianego jest oczywisty. Lasy zatrzymują wodę, której mamy coraz mniej. Ponadto tworzą przyjazny mikroklimat, dają nam spokój i dobrą energię.

Jak las wpływa na człowieka?

Udowodniono naukowo, że przebywanie w lesie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Dzięki olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa, powietrze w lesie jest po prostu czystsze i zdrowsze – znajduje się w nim ok. 70 razy mniej związków chorobotwórczych niż w powietrzu w mieście.

Jaką funkcję pełnią drzewa?

Drzewa nie tylko zmniejszają temperaturę powietrza, ale poprzez fotosyntezę wiążą dwutlenek węgla i wytwarzają tlen potrzebny nam do oddychania. Szacuje się, że jedno duże drzewo (25 m wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne.

Słodkości na dzisiejsze spotkanie ufundowała Pani Waltrauta Salla, za co serdecznie dziękujemy.

Monika Silarska

Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu12062