Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać

Dnia 05.04.2022 r – „ Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać”

Moderator spotkania Pan Zdzisław Barglik

Temat spotkania: „ Satyra wierszem”

Satyra to utwór literacki z pogranicza liryki i epiki, którego celem jest ośmieszanie ludzkich wad i zachowań, a także obyczajów, instytucji, konkretnych stanowisk, warstw społecznych, idei czy też stosunków społecznych. Gatunek ten ma charakter krytyczny, posługuje się dowcipem, ironią, kpiną i szyderstwem.

Satyra posługuje się monologiem, dialogami, elementami narracji lub portretowej prezentacji, przez co pod względem formy ten gatunek liryczny nosi także cechy epiki i dramatu; kończy się celną puentą będącą wnioskiem z przedstawionych sytuacji, mającą skłonić czytelnika do zastanowienia.

Możemy wyróżnić satyry: społeczno-obyczajowe ("Żona modna", "Pijaństwo", "Małżeństwo"), filozoficzne ("Człowiek i zwierzę", "Pochwała milczenia", "Pochwała głupstwa") polityczne ("Do króla", "Świat zepsuty") i literackie.

Głównym celem satyry jest naprawienie tego, co złe, ułomne lub zepsute poprzez ośmieszenie konkretnych osób, środowisk czy instytucji albo piętnowanie negatywnych postaw lub poglądów. Przedstawiony w satyrach świat jest zdeformowany, a piętnowane zjawiska – wyolbrzymione. Gatunek sięga starożytności, satyry pisywał między innymi Horacy.

Pan Zdzisław Barglik, czytał wiersze znanych polskich satyryków takich jak: Jerzy Jurandorf, Marian Załucki. Recytował również nowo napisane wiersze własnego autorstwa.

Monika Silarska