Gminna Biblioteka Publiczna w Tarnowie Opolskim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać

Email Drukuj PDF

Biblioteka Tarnów Opolski.

14.01.2020 - „Dzień z książką”, Książka, którą warto przeczytać”.

 

Moderator spotkania: inż. Zdzisław Barglik.

Temat spotkania: „ Twórczość Olgi Tokarczuk”.

Olga Tokarczuk urodzona w 1962 roku w Sulechowie. Wybitna pisarka, eseistka, prozaiczka. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wielbicielka Junga oraz znawczyni filozofii.

Autorka debiutuje w 1979 roku w dzienniku „Na Przełaj”, gdzie zaczynają  się ukazywać jej opowiadania pod pseudonimem Natasza Browin.

Laureatka wielu prestiżowych nagród  oraz nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 i The Man Brooker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” wydanej w 2007 roku, w której autorka pisze o podróżach, o nieustannym byciu w drodze. Tytułowi” Bieguni” to odłam prawosławnych koczowników, którzy uważali iż pozostając w jednym miejscu naraża się człowieka na zło, a jedynym sposobem na ratunek jest podróżowanie. Nie jest to jednak   książka podróżnicza, lecz książka o fenomenie podróży. Po prozie mitograficznej, emocjonalnie związanej z opisywanym miejscem, autorka zaskoczyła czytelników powieścią stanowiącą swoiste studium psychologii podróży.

Moderator omówił „Księgi Jakubowe” wydane w 1993 roku , w których to jest bardzo dużo odniesień do historii, kultury, religii, obyczajowości osiemnastowiecznej na ziemiach polskich i nie tylko. "Księgi Jakubowe" są efektem fascynacji i swoistej obsesji. Siedem ksiąg , sześć lat pracy nad nimi, ponad 900 stron i opowieść, która zadaje pytanie nie tyle o to, jak mimo różnorodności kulturowej i religijnej w XVIII wieku charyzmatyczny Jakub Frank zbudował wokół siebie rzesze wiernych zjednanych obietnicami godnego życia w tolerancyjnym świecie, ale o to, w jaki sposób swym stylem życia i przekonaniami udowadniał, że w Polsce, w której - to słowa jednego z bohaterów książki - "wolność i nienawiść religijna są sobie równe", możliwie będzie religijne pojednanie. Książka archaicznie niezwykła. Nie do czytania w pośpiechu. Z  historią, o której wciąż niewiele wiemy.

Olga Tokarczuk w swoich wielu wydanych powieściach i opowiadaniach zabiera czytelnika do świata, którego już nie ma, ale który w niezwykły sposób ożywa w narracji przesyconej szczegółami codziennego życia ludzi o różnym statusie majątkowym, różnych przekonaniach, różnej drodze życiowej, których zbliża jedynie nadzieja oczekiwania na cud, ale cud wykraczający poza rzeczywistość.

Dziękujemy bardzo inż.  Zdzisławowi Barglik za omówienie twórczości naszej znakomitej pisarki Olgi Tokarczuk oraz dr Zofii Halskiej za odczytanie fragmentów z jej przemówienia na Noblowskiej gali , a także za podarowanie do biblioteki portretu wraz z królem Szwecji Karolem Gustawem XVI na bankiecie w sztokholmskim ratuszu.

Monika Silarska


 

Godziny otwarcia

Biblioteka Główna

Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 18:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 18:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Zamknięte

Szukaj na stronie

Katalog oraz GIG

 

Linki

Grafika losowa

image306.jpg

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 1231
Zakładki : 1
Odsłon : 1186687

Licznik odwiedzin

924657
DzisiajDzisiaj90
WczorajWczoraj878
Wizyt w tygodniuWizyt w tygodniu1789
Wizyt w miesiącuWizyt w miesiącu27027
Łącznie wizytŁącznie wizyt924657

Zapytaj Bibliotekarza